Czy kredyt hipoteczny z MdM się opłaca?

Program mieszkaniowy Mieszkanie dla Młodych nie jest doskonały. Oprócz zalet posiada też wady. Mimo to, co roku korzystają z niego tysiące kredytodawców. Zobaczmy, dlaczego tak się dzieje.

Mieszkanie dla Młodych – czy rzeczywiście?

Choć w założeniu program jest skierowany do osób młodych, to furtki, jakie ustawodawca z czasem sformułował, sprawiają, że beneficjentami programu mogą być różne osoby. W tym też takie, które poradziłyby sobie z nabyciem nieruchomości bez dopłat, dla jakich kupione mieszkanie nie jest pierwszym, które uzyskali na własność lub też zakupione lokum/dom posłużą celom inwestycyjnym, nie mieszkaniowym.

Umożliwia to dopuszczenie do programu osób powyżej 36. roku życia, gdy mają młodszego współmałżonka. Nie są to więc zawsze tak młode osoby, jakby to sugerowała nazwa programu. Pewne udogodnienia dotyczą osób wychowujących co najmniej trójkę dzieci. Mogą oni ubiegać się o dopłatę do wkładu własnego przy kredycie hipotecznym na kolejne mieszkanie, służące poprawieniu warunków mieszkaniowych.

Rodziny wielodzietne mogą też liczyć na większe mieszkanie, które zakupią dzięki kredytowi z dopłatą MdM. Wtedy maksymalna powierzchnia zwiększa się z 75 m2 do 85 m2 dla mieszkania i ze 100 m2 do 110 m2 dla domu. Pamiętajmy przy tym, że dopłatą można objąć 50 m2 powierzchni użytkowej nieruchomości i 65 m2, gdy o mieszkanie stara się rodzina z minimum trójką dzieci.

Czasem też kredyt hipoteczny z dofinansowaniem może być skonstruowany na gorszych warunkach (przede wszystkim przez wyższą marżę, czasem prowizję) niż kredyt ze standardowej oferty banku. Dobry wybór kredytu może jednak zwiększyć szanse na jak najlepsze warunki bez rezygnacji z dopłaty.

Ile można zyskać z dopłatą MdM?

Operator programu Bank Gospodarstwa Krajowego rozdysponuje z początkiem roku 2018 jeszcze ok. 381 mln zł. Oznacza to, że w zasadzie o wkład własny nie będzie się musiało martwić kilkanaście tysięcy kredytobiorców.

Wysokość dopłaty jest uzależniona od określonego procenta wskaźnika średnich kosztów budowy metra kwadratowego dla danego województwa i miasta wojewódzkiego aktualizowane co pół roku przez wojewodę. Wskaźnik ten jest mnożony przez 10% w przypadku singli i bezdzietnych małżeństw, 15% dla wychowawców jednego dziecka, 20% dla osób wychowujących dwójkę dzieci i 30% dla opiekunów trójki i większej liczby dzieci. Dodatkowo, jeśli w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości kredytobiorcy urodzi się lub przysposobi on trzecie lub kolejne dziecko przysługiwać będzie mu dodatkowe 5% dopłaty.
Minimalna wysokość dofinansowania, które można otrzymać w ramach programu to kilkanaście tysięcy złotych. Im więcej dzieci wnioskodawca wychowuje, tym większe szanse będzie miał na sumy dobiegające 80 tys. zł, a nawet więcej.

Jak nie pogubić się w gąszczu przepisów dotyczących MdM i poznać przysługującą wysokość dopłat, która dla tej samej nieruchomości w różnych zakątkach Polski może się znacznie różnić? Wystarczy zapoznać się ze wszystkimi terminami i warunkami na stronie https://mdmprogram.com/, gdzie dzięki kalkulatorowi dopłaty w kilka minut poznamy spodziewane dla nas korzyści płynące z udzielonego dofinansowania.


  1. Paula

    Ja nadal widzę więcej zalet niż wad – ciężko w Polsce dorobić się własnej nieruchomości, często kredyty spłaca się przez lata… Mnóstwo znajomych ze szkoły syna mówiło, że składają wnioski. Sama też się zgłosiłam chociaz dom który chcemy mieć nie jest aż tak drogi (poniżej 200 tys dewelopera http://www.lokum.gda.pl) względem innych – dla nas to naprawdę wydatek. Szkoda, że program się już kończy – takie coś powinno być na stałe ale może jakoś bardziej selekcjonować potrzebujących, żeby oszustów nie dopuścić do możliwości otrzymania pieniędzy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*