Jak rok 2019 rozpoczął się dla kredytów hipotecznych?

Sytuacja finansowa Polaków najczęściej zmusza ich do starania się o kredyt hipoteczny, aby mogli zrealizować plany zakupu mieszkania lub domu. Ostatnie lata były stosunkowo łaskawe dla kredytobiorców. Utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe oraz założenia programów rządowych w wielu przypadkach znacznie ułatwiły uzyskanie kredytów hipotecznych osobom, które wcześniej nie miałyby na to szans. Jak pod tym względem rozpoczął się rok 2019 i jakie zmiany prognozują eksperci finansowi? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Początek roku bez większych zmian w kredytach hipotecznych

Jeszcze w 2018 roku spodziewano się znacznego zmniejszenia zainteresowania na rynku kredytów hipotecznych w kolejnych miesiącach. Miało to być podyktowane wygaszeniem programu rządowego Mieszkanie dla Młodych i obawami o wzrost stóp procentowych. Jak się jednak okazało, te ostatnie nadal utrzymują się na poziomie 1,5% (stan na dzień 01.03.2019). Dodatkowo inflacja ustabilizowała się, osiągając wartość 2%. Wskaźniki te mają bezpośredni wpływ na stawkę WIBOR oraz oprocentowanie kredytów hipotecznych. Wszystko to sprawia, że w ogólnym rozrachunku staranie się o ten rodzaj kredytu  jest nadal opłacalne. Co ważne – eksperci przewidują, że stan taki utrzyma się do końca 2019 roku. Jeżeli stopy procentowe miałyby pójść w górę, to musiałoby to być wynikiem wzrostu wskaźnika inflacji do poziomu ponad 3%. Ewentualne zmiany w tym obszarze dla polskich kredytobiorców mogłyby być związane z zaplanowanymi na jesień wyborami parlamentarnymi oraz sytuacją w strefie euro. Do IV kwartału 2019 roku możemy jednak spać spokojnie.

Marże kredytów hipotecznych

Jedną z najważniejszych zmiennych decydujących o koszcie całkowitym kredytu hipotecznego jest marża bankowa. Od 2016 do połowy 2017 roku odnotowywaliśmy sukcesywny wzrost tej wartości u polskich kredytodawców. Wiązało się to najprawdopodobniej z wprowadzeniem podatku bankowego. Obecnie marże utrzymują się na średnim poziomie ok. 2%, a ich wysokość jest oczywiście negocjowalna. Banki oferują w celu obniżenia tej stawki możliwość skorzystania z dodatkowych ubezpieczeń czy założenia konta osobistego. Zdarza się, że podstawą do zmniejszenia marży jest wykonywanie zawodów określonych w niektórych bankach jako preferowane lub po prostu posiadanie umowy o pracę.

Co z tymi stopami procentowymi?

Podpisując umowę kredytu hipotecznego musimy być świadomi ryzyka finansowego, jakie to ze sobą niesie. Nasza miesięczna rata zobowiązania, która na początku komfortowo wpisuje się w budżet domowy, na skutek wzrostu stóp procentowych może znacznie poszybować w górę. Groźba takiego rozwoju wypadków spędza sen z powiek wielu kredytobiorcom. Obecnie nic nie wskazuje jednak na drastyczne podniesienie wartości stóp procentowych. Oczywiście warto posiadając wieloletnie zobowiązanie kredytowe śledzić na bieżąco sytuację na rynkach finansowych i zwracać szczególną uwagę na tendencje wzrostowe inflacji.

Wiele wskazuje na to, że rok 2019 pod względem kredytów hipotecznych nie będzie różnił się znacząco od lat poprzednich. Kredytobiorcy będą zapewne chcieli skorzystać z utrzymujących się w dalszym ciągu względnie korzystnych warunków zaciągnięcia zobowiązania zanim sytuacja ta ulegnie zmianie.


  1. Watchers

    Rok 2018 byl dla bankow rokiem przejec i fuzji. Bank Zachodni WBK rozpoczal dzialalnosc pod szyldem Santander Bank Polska i przejal czesc dzialalnosci Deutsche Bank Polska, a Raiffeisen Polbank stal sie czescia BGZ BNP Paribas. Pod koniec 2019 roku planowana jest takze kolejna, bardzo duza zmiana — fuzja Bank Millennium z Eurobankiem. Czy takie roszady wplyna na rynek kredytow hipotecznych?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*