Marża kredytu hipotecznego – odpowiedzi na najważniejsze pytania

Marża kredytu hipotecznego stanowi jeden w największych kosztów odsetek, jakie płacimy do banku i ma ogromny wpływ na końcową kwotę, którą oddamy bankowi. Warto więc wiedzieć o niej więcej. W niniejszym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytanie o ten parametr kredytu.

Czym jest marża kredytu hipotecznego?

Zasadniczo jest to wartość, którą bank chce od nas odzyskać, jako opłatę za udzielenie pożyczki. Szczegółowo o tym, czym jest marża i jak ustala jest jej wysokość można przeczytać na stronie: https://hipoteki.net/wiedza/marza-banku-wszystko-co-nalezy-o-niej-wiedziec/

Negocjowanie marży kredytu hipotecznego

Sporo mitów narosło wokół negocjowania wysokości marży kredytu hipotecznego. Analizując zapisy forów, gdzie udzielają się doradcy kredytowi, można uznać, że mają oni nadprzyrodzone moce, pozwalające im obniżać koszty kredytów.
Czy można negocjować wysokość marży? Zawsze warto zapytać, czy bank będzie skłonny ją obniżyć, ewentualnie na jakich warunkach? Zwykle jednak wcale nie otrzymamy dużo lepszych warunków, niż te, które uzyskują doradcy. Bardzo często wiąże się to z koniecznością skorzystania z produktów powiązanych.

Czy niższa marża się zawsze opłaca?

Jest to kwestia, którą każdorazowo należy policzyć, bo bank zwykle nie rezygnuje z marży bez uzyskania innej korzyści. Czasami jest to wyższa prowizja – wtedy zwykle obniżona marża jest opłacalna.

Inną opcją jest dodatkowe ubezpieczenie kredytu – tu jednak radzimy uważać, gdyż koszty mogą przewyższyć korzyści. Podobnie jest z innymi produktami – kartą kredytową albo kontem bankowym. Podsumowanie kosztów ich posiadania w skali np. 25 lat może okazać się trzeźwiącym prysznicem.

Czy marża może wzrosnąć?

Bank często zastrzega sobie w umowie możliwość negocjacji wysokości marży, może mieć to miejsce w sytuacji, gdy:

  • drastycznie zmieni się nasza zdolność kredytowa, np. stracimy pracę,
  • będziemy dokonywali zmian w kredycie: wakacje kredytowe, wydłużenie okresu spłaty itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*