Promocja kredytu hipotecznego – okazja czy blef?

Promocja kredytu hipotecznego

Wybór najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego to nie lada wyzwanie. Wszystkie banki walczą o klientów, przyciągając ich różnymi promocjami. Czy skorzystanie z promocji kredytu hipotecznego jest opłacalne? A może to tylko blef? Na co należy zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się skorzystać z promocji? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Promocja kredytu hipotecznego – na co zwrócić uwagę?

Na początek warto podkreślić, że promocje kredytów hipotecznych, w zależności od profilu odbiorcy, mają różne cele. Stały klient, dzięki nim poczuje się doceniony. Nowe osoby chętniej natomiast skorzystają z oferty danej instytucji. W każdym z przypadków, banki proponując promocje kredytu hipotecznego, zazwyczaj oczekują od nas czegoś w zamian.

Skorzystanie z promocji, zawsze wiąże się ze spełnieniem określonych kryteriów. Często jest to kilka warunków, które trzeba spełnić przez dłuższy czas, np. 5 – 10 lat. Niespełnienie któregoś z nich w wymaganym okresie, może skutkować zwiększeniem marży kredytu lub powrotem do standardowych parametrów kredytu (a więc zwiększeniem jego kosztów). Dlatego też warto zwrócić uwagę na ilość warunków do spełnienia. Im mniej ich, tym lepiej. To większa szansa na ich zrealizowanie, a mniejsza szansa na zwiększenie kosztów kredytu.

Częstym kryterium określonym przy promocjach jest minimalna kwota kredytu hipotecznego. Zazwyczaj jest ona dość wysoka, jednak tylko dzięki niej możemy skorzystać z atrakcyjnej oferty. Częstym warunkiem są również regularne wpływy na konto o określonej minimalnej kwocie. Tu warto się zastanowić, czy na pewno przez określony czas będziemy posiadać wpływy w wymaganej wysokości. Jeżeli nie, nasza marża może zostać podwyższona. A nie każdy bank daje możliwość ponownego jej obniżenia. 

Dobrą praktyką jest również to, że zanim skorzystamy z promocji kredytu, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej regulaminem. Znajdziemy tam wszystkie najważniejsze informacje – nie tylko te, które bank chce, aby kredytobiorca zauważył, lecz również te, które nie są korzystne, z punktu widzenia banku. Regulamin da nam jest pełny wgląd w ofertę, z której chcemy skorzystać. 

Promocja czy dodatkowe koszty związane z innymi produktami?

Banki często kuszą niską marżą czy prowizją wynoszącą nawet 0% w przypadku, gdy zdecydujemy się na dodatkowe produkty, takie jak ubezpieczenie na życie, karta kredytowa, założenie rachunku. 

Jednak należy zwrócić uwagę na to, że są to dodatkowe koszty, które mogą znacząco wpłynąć na kwotę kredytu do spłaty. Mogą one wydawać się stosunkowo niskie (podane w procentach, czy miesięcznej opłacie), ale korzystając z tych produktów przez wiele lat, kwota może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złoty. 

Przykładowo, jeśli wymaganym warunkiem jest korzystanie z ochrony ubezpieczenia na życie przez 5 lat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że o tym zapomnimy i będziemy je płacić przez cały okres obowiązywania umowy kredytowej. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na kartę kredytową, powinniśmy wiedzieć, że zmniejsza ona naszą zdolność kredytową. Oprócz tego, istnieje ryzyko, że początkowo darmowa karta kredytowa, po roku będzie generować dodatkowe koszty.

Gdzie szukać najlepszych promocji?

Jak już wiemy, ofert kredytów hipotecznych jest bardzo dużo na rynku usług bankowych. Głównym źródłem informacji jest oczywiście Internet.

Promocje trwają przez określony czas, kończą się i pojawiają się nowe. Tak szeroka oferta kredytów może jednak sprawić, że trudno będzie wybrać tą najkorzystniejszą. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem skorzystanie z rankingu kredytów hipotecznych. Taki ranking będzie zawierać nie tylko podstawowe informacje o ofercie, lecz również najciekawsze promocje, zarówno dla stałych, jak i potencjalnych klientów.

Promocja kredytu – czy warto?

Skorzystanie z promocji kredytu hipotecznego jest korzystne, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy w stanie spełnić określone warunki, a oferta nie zawiera nadmiernych dodatkowych opłat. 

Podejmując decyzję warto zwrócić uwagę na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, która uwzględnia odsetki, prowizje i inne opłaty. RRSO jest uniwersalnym wskaźnikiem, dzięki któremu można łatwo porównać różne oferty kredytów hipotecznych i sprawdzić, czy rzeczywiście są opłacalne.

Pamiętajmy również, że dodatkowe produkty do kredytu, często mogą się okazać dla nas niekorzystne, a zyska na nich jedynie bank. Ważne jest też określenie, czy uda nam się trzymać się określonego harmonogramu. W innym przypadku możemy na tym dużo stracić. 

Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z promocji kredytu hipotecznego, musimy bardzo dokładnie zapoznać się z jej regulaminem. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy warto skorzystać z danej promocji, czy w porównaniu z innymi ofertami okazuję się dla nas korzystna oraz czy spełnienie jej warunków nie sprawi nam większych problemów. Niska marża i “prowizja 0%” często okazuje się blefem, gdyż pozostałe koszty promocji będą dużo wyższe od zwykłej oferty.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*